Rodzaje drewna
Rodzaje drewna

SAAL

Nazwa potoczna - sal, nazwa botaniczna - Shorea Robusta.

Drzewo typowe dla subkontynentu indyjskiego. Dominuje w puszczy tropikalnej i subtropikalnej, idealna wysokość nad poziomem morze to 60 - 300 m. Jego wzrost jest powolny, może osiągnąć 30 - 35 m., wiecznozielony w rejonach wilgotnych, traci liści w suchszych. Dobrze adaptuje się do różnych typów terenów. 

Jego drewno jest twarde, wytrzymałe, o grubych słojach, niechętnie odwiedzane przez insekty.

Zaraz po ścięciu jasne, ciemnieje w kontakcie z powietrzem. Używane do budowy framug drzwi i okien oraz wozów. Do wyrobu naszych mebli używamy saal z odzysku, a czas dodaje mu niezwykłego piękna, które zachwyca oko i cieszy w dotyku.

 

 

TEAK

Nazwa potoczna - tek, nazwa botaniczna : Tectona Grandis.

Pochodzi z Indii, Malezji, Tajlandii, ale jest uprawiany w całej Azji, szczególnie w Indonezji.

W stanie naturalnym dominuje w lasach liściastych w strefach tropikalnych i subtropikalnych, lubi tereny przepuszczalne, temperatury między 15 i 40ºC, może osiągnąć 50 m. wysokości.

Wiek idealny do ścięcia to około 80 lat, ale w uprawach ścina się go już po 20 - 22 latach.

Drewno tekowe posiada kolor złocistego miodu, regularny, o lekkim rysunku słojów. Ciemnieje pod wpływem światła, osiągając piękny poszukiwany brunatny odcień. Posiada wyjątkowe cechy - nie ulega gniciu, jest odporne na insekty, łatwe w obróbce i bardzo gładkie. Ogromnie cenione jak drewno na parkiety i wykończenie jachtów.

 

 

WIĄZ

Nazwa botaniczna: Ulmus.

Nazwa tego drzewa często jest używana w sposób ogólny dla wskazania różnorakich odmian drzew używanych do wyrobu mebli. Zawsze należą one do rodziny Ulmaceae.

Lubią obszary ciepłe, lasy i nieużytki, rosną do wysokości 1200 m. n.p.m., są średniego wzrostu - około 20 - 25 m.

Drewno wiązu jest ciężkie i wytrzymałe.

Wiązy rosnące na południu Chin są szczególnie cenione, ich drewno pokryte jest pięknym falowanym rysunkiem słojów i ma ciepły miodowy odcień.

 

 

FIR

Nazwa botaniczna - Cunninghamia Lancceolata.

Drzewo pochodzące z południowych Chin, dziś bardzo rozpowszechnione również z Wietnamie i Laosie. Jest wiecznozielone i potężne, od 25 - 30 m. do nawet 50. Rośnie w mieszanych lasach, w strefach wilgotnych i ciepłych, ale znosi nawet przymrozki. 

Znajduje się na wysokościach od 1000 do 2600 m. n.p.m., tam gdzie temperatura waha się między 12 i 24ºC. Lubi tereny przepuszczalne i osiąga znaczne wymiary już w wieku 10 lat, ścinane zwykle gdy ma  lat  30 - 35. 

Jego drewno jest miękkie, ale wytrzymałe i trwałe.

Ma jasne i równomierne ubawienie, jest odporne na gnicie i insekty, również dzięki swojemu zapachowi.

Bardzo rozpowszechnione ze względu na łatwość obróbki.

                     

 

AKACJA

Potoczna nazwa - akacja, nazwa botanicza - acacia mill.

Na świecie istnieje około 1300 odmian akacji, 960 z nich pochodzi z Australii, pozostałe są rozpowszechnione  w ciepłych strefach obu półkul, gdzie średnia  temperatura wynosi 15-30ºC, jedna z pór roku jest gorąca i deszczowa, a druga chłodniejsza i sucha. Drzewo osiąga 10 m. wysokości i ma bardzo głębokie korzenie. Zwykle jest ścinane między 10. a 20. rokiem życia. Rośnie na wysokości do 2000 m. n.p.m.

Wykorzystywana przez nas odmiana akacji - Acacia Nilotica Indica rośnie na obszarach półpustynnych Deccan i wzdłuż zachodniego Gangesu.

Uprawiana na dużą skalę, a ze względu na zdolność do wiązania azotu, jest używana dla poprawy jakości gleby.

Drewno akacji test twarde i trwałe, wytrzymałe i ciężkie. Jego naturalny kolor to blada czerwień i różowawy brąz, ciemnieje z wiekiem. Zwarta i regularna struktura pozwala na uzyskanie doskonałych rezultatów w polerowaniu, które eksponuje formy i odcienie słoi.

            

 

MANGOWIEC

Potoczna nazwa- mango, nazwa botaniczna - magnifera indica.

Drzewo pochodzące z Indii i Birmy, obecnie rośnie we wszystkich rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Adaptuje się dobrze do wszystkich typów podłoża, woli jednak te przepuszczalne i głębokie, gdzie w pełni rozwija swój imponujący system korzeniowy.

Rośnie szybko, idealne temperatury od 13 do 53ºC, wysokość n.p.m. do 1200 m. Jest bardzo wrażliwy na przymrozki, szczególnie te późne. Wiecznozielony, może osiągnąć 35/40 m. wysokości i średnicę korony 10 m. Jest wykorzystywany głównie jako drzewo owocowe, kiedy traci produktywność jest zwykle ścinany. Uprawia się go ze względu na owoce, miód, na potrzeby medycyny tradycyjnej (kora, liście, nasiona). 

Drewno mangowca ma niską gęstość i jest dość miękkie, więc łatwe w obróbce. Kolor - od jasnoblond to szarobrunatnego, czasem nawet różowy z przebarwieniami.

             

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl