STYL INDUSTRIALNY
Styl industrialny, to produkt recesji, która przeszła przez USA w latach '50. W jej wyniku narodziła się potrzeba zagospodarowania opuszczonych pomieszczeń fabryk przemysłowych. Prawdziwą popularność przyniosły mu jednak lata 60. i 70., kiedy przestrzenie te przejmowali artyści w dzielnicach Soho, Chelsea i Brooklyn. Tego typu pomieszczenia, od XII wieku nazywane loftami, łączyły funkcje pracowni, mieszkania i sali wystawowej. Jednym z najbardziej legendarnych było nowojorskie atelier Andy’ego Warhola, mieszczące się w dawnej wytwórni kapeluszy Silver Factory. Spotykała się tam śmietanka nowojorskich artystów.
W Polsce lofty i popularność stylu industrialnego we wnętrzach pojawiły się dopiero w latach 90., a obecnie przeżywa swój rozkwit w otaczających nas przestrzeniach, zarówno użytkowych jaki i mieszkaniowych. Wnętrza w stylu industrialnym zdobyły serca przede wszystkim ludzi młodych, dynamicznych i otwartych. Także hotele i restauracje pokochały ten trend! Ponieważ nam również jest bliski, podpowiadamy jak wprowadzić go do swojego wnętrza!
W przypadku autentycznych loftów, powstających z przerobionych pomieszczeń fabrycznych, czy wzorowanych na nich soft loftach w nowym budownictwie, otwarta przestrzeń najczęściej pozbawiona jest podziałów ścianami między kuchnią a salonem czy pokojem i łazienką. Pozostawione ściany najczęściej ujawniają materiał, z którego zostały wykonane, a więc cegłę czy surowy beton. Dobrym rozwiązaniem na optyczne powiększenie przestrzeni w przypadku mniejszych mieszkań, będzie umiejętne wykorzystanie luster, które mogą zająć całą ścianę lub przesuwane drzwi. Częstym rozwiązaniem jest zastosowanie szklanych ścianek w metalowej ramie. Okna to kolejny nieodłączny element wyróżniający styl industrialny. Nietypowe, duże okna są źródłem cennego światła, a w miejsce firan i zasłon stosuje się rolety lub żaluzje. Doświetlenie pomieszczenia industrialnego to okazja do wzbogacenia wnętrza o dekoracyjne, stojące lub wiszące, lampy w stalowych oprawach, czarne, niklowane czy podobne, przypominające produkty prosto z fabryki.
Kolory używane w industrialnych wnętrzach to przede wszystkim takie, które optycznie powiększą przestrzeń, najlepsze będą zatem odcienie czystej bieli, a także szarości. Dodatki i akcesoria w odcieniach turkusu lub ciemnej czerwieni czy rdzawej żółci wniosą nieco lekkości, ciepła i przytulności do wnętrza.
Surowe wykończenie i naturalne materiały zwracają szczególną uwagę w industrialnym wnętrzu, co również dotyczy mebli.
Postawmy na meble z duszą, które wyglądają na zużyte czy pochodzące z materiałów z odzysku lub warsztatowe. Podkreślają one indywidualny charakter wnętrza i są świadectwem kunsztu rzemieślniczego. Stal i drewno tworzą tutaj zgrany duet. Minimalistyczne, proste w formie stoły i stoliki kawowe z solidną stalową podstawą pasują idealnie, a krzesła dopełniają całości. Meble są zazwyczaj masywne, wykonane i wykończone zgodnie z tradycyjnymi metodami stolarskimi.
We wnętrzach industrialnych znakomicie sprawdzają się też meble stylizowane na steampunk, nawiązujące do czasów wiktoriańskich. Ciekawym dodatkiem może być np. stara maszyna Singera lub stolik hydrant. Z dodatków ściennych, ważnym elementem ozdobnym będzie zegar. Warto zadbać o spójność wnętrza, tak aby zachować jednolity styl w całym mieszkaniu. Z łatwością znajdziesz meble industrialne, które doskonale odnajdą się w domowej sypialni czy gabinecie.
Uważasz, że styl industrialny to właśnie coś dla Ciebie? Nasi styliści z przyjemnością doradzą Ci w zakupie odpowiednich mebli i akcesoriów. Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z atrakcyjnych zniżek! Urządź z nami wymarzony loft w stylu industrialnym! Nieco fantazji i szczypta odwagi wystarczą aby Twoje loftowe wnętrze stało się oryginalne i funkcjonalne.